Як свідчить статистика, щорічно, в зимовий період до лікувальних закладів звертається чимало пацієнтів з переохолодженням та різними ступенями обмороження. А у період різких похолодань кількість потерпілих збільшується одразу у кілька разів.

 Вплив на організм низьких температур, особливо якщо погода вітряна і волога, обумовлює ризик переохолодження й обмороження. При цьому наступає розлад кровообігу спочатку шкіри, а потім і тканин, які розташовані глибше. Поступово настає їх омертвіння.

 Спочатку потерпілого морозить, потім з'являються в'ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з'являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою. Більше 90% всіх обморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки. 

 Повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов’язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, вух та носа.

 Також слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку. Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ОБМОРОЖЕНЬ

  1. Одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, бажано з натуральних матеріалів. Взуття (в т. ч. чобітки, лижні черевики, черевики з ковзанами) повинно бути вільним, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок. Для взуття треба використовувати зимові устілки, одягати вовняні шкарпетки.
  2. 2.Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом на жировій основі. Не використовуйте крем на водній основі!
  3. Якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під’їзду – для зігрівання. Ховайтеся від вітру. На вітрі вірогідність обмороження зростає.
  4. Необхідно відмовитись від перебування на холоді у нетверезому стані.

Алкоголь не рятує, а навпаки посилює втрати тепла організмом.

  1. Необхідно уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та тривалої роботи на відкритому повітрі у морозну погоду.
  2. 6.Не варто після фізичних навантажень виходити на вулицю спітнілими.

При перших ознаках обмороження, не розтирайте снігом уражені ділянки тіла! Зайдіть у тепле приміщення, випийте гарячого чаю, зніміть верхній одяг та взуття. По можливості, висушіть та зігрійте шкарпетки та взуття, вологі елементи одягу . Процес зігрівання тіла повинен бути поступовим.

У разі наявності обмороження значного ступеню невідкладно зверніться до лікаря, своєчасно розпочинайте лікування.

 Медико – санітарна частина ДЮІ бажає всім не забувати про своє здоров’я у період новорічних свят!

Real time web analytics, Heat map tracking