19-20 квітня 2018 р. за сприяння Міністерства закордонних справ Норвегії та представництва Міжнародної організації міграції (МОМ) в Україні в самому серці Києва, на майдані Незалежності, в готелі Україна відбувся «Практичний семінар та тренінг з протидії торгівлі людьми для адвокатів», в якому взяли участь 20 представників адвокатської спільноти та громадських організацій з різних куточків України. Від Дніпропетровщини взяти участь у роботі семінару пощастило і доценту кафедри цивільно-правових дисциплін, кандидату юридичних наук, адвокату Ямковому В.І.

Уже третій рік поспіль я співпрацюю з представництвом МОМ в Україні з питань захисту інтересів потерпілих у справах щодо торгівлі людьми з метою надання їм правової допомоги. З 27 справ даної категорії, розглянутих в України протягом 2017 р., дві випало на мою долю. Нажаль, торгівля людьми стала досить поширеним явищем не лише в України, будучи одним з трьох найприбутковіших кримінальних бізнесів у світі після наркоторгівлі та торгівлі зброєю, а тому світова спільнота приділяє неабияку увагу вирішенню цієї проблеми, адже негативний вплив від торгівлі людьми спричиняє формування моральної деградації та відчуженості особистості, втрату родинних зв’язків, зруйнування суспільної моралі, поширення депресивних синдромів та суіцидальних тенденцій, зростання агресивності та жорстокості в суспільстві в цілому.

Програма проведеного МОМ семінару та тренінгу була досить насиченою та цікавою. На початку зі вступним словом перед учасниками виступила Катерина Арданьян - координатор програми протидії торгівлі людьми представництва МОМ в Україні. Цікавими та практично корисними були доповіді відомого психолога, що займається проблемами реабілітації жертв різних видів експлуатації - Олени Кальбус, на тему психологічних особливостей роботи з постраждалими від даної категорії злочинів та їх супроводу під час кримінального провадження.

У своїх виступах суддя апеляційного суду Донецької області Любомир Никифоряк приділив увагу питанням належності, допустимості та оцінки доказів, наданих сторонами кримінального провадження і постраждалими під час розгляду справ щодо торгівлі людьми в судах; процесуальним та етичним аспектам розгляду судами вказаних кримінальних проваджень, ставленню до постраждалих від різних форм експлуатації; відшкодуванню шкоди, заподіяної особі, яка постраждала від торгівлі людьми, питанням підстав та розміру цивільного позову.

Не менш цікавими та змістовними були презентації провідного наукового співробітника юридичного факультету Науково-дослідної частини Київського національного університету імені Тараса Шевченко, доктора юридичних наук Андрія Орлеана, присвячені особливостям кваліфікації злочинів, передбачених статтею 149 КК України (торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини), та актуальним питанням забезпечення безпеки постраждалих у кримінальних провадженнях за фактами торгівлі людьми.

На завершення програми семінару з доповіддю на тему: «Використання механізмів міжнародно-правової допомоги на стадії досудового розслідування та під час розгляду судами кримінальних проваджень за фактами торгівлі людьми» виступив Віталій Касько, колишній заступник Генерального прокурора України (2014-2016 р.р.), а нині адвокат Адвокатського об'єднання «Юридична фірма «Василь Кісіль і партнери».

Всі два дні семінару пройшли в жвавій та теплій робочій атмосфері, пролетіли дуже швидко та були корисними для всіх учасників, які виявили бажання ще не раз зустрітися разом для плідної співпраці в сфері протидії торгівлі людьми та захисту прав постраждалих від усіх форм прояву експлуатації.

З повагою Ямковий В.І.

Real time web analytics, Heat map tracking