Донецький юридичний інститут МВС України
Головна сторінка Всі новини Сторінки історії: початок звільнення України від німецько-фашистської окупації
Новини за календарем
2018
Лютий
Пн295121926
Вт306132027
Ср317142128
Чт1815221
Пт2916232
Сб31017243
НД41118254
Про інститут
Статистика відвідувань


75.1%Ukraine Ukraine
5.1%Kuwait Kuwait
3.3%United States United States
2.9%United Kingdom United Kingdom
2.6%Russian Federation Russian Federation
2.3%Italy Italy
1.5%Poland Poland
1.3%France France
0.9%Germany Germany
0.7%Turkey Turkey

Сьогодні: 23
Вчора: 581
Цього тижня: 2846
Минулого тижня: 3667
Цього місяця: 12128
Минулого місяця: 11752
Всього: 1205893


Сторінки історії: початок звільнення України від німецько-фашистської окупації

Серед подій і дат Другої світової війни, які мають глибоко символічне значення, особлива місце належить Сталінградській битві. На жаль, протягом останнього часу цій події  приділяється дедалі менша увага і в шкільному курсі історії, і в офіційній політиці пам’яті. Саме це змушує задуматися: а чи не недооцінюємо ми зараз значення цієї події? І чим, власне, була Сталінградська битва для України?

Сталінградська битва, що розпочалася 17 липня 1942 р. і завершилася 2 лютого 1943 р., стала однією з найкривавіших битв у світовій історії. За підрахунками воєнних істориків лише безповоротні втрати радянських військ за час оборонної та наступальної фази битви склали до 500 тис. осіб. Десятки тисяч серед них були вихідцями з України. Численними були і жертви серед цивільного населення, яке було в Сталінграді. Лише під час найбільшого за масштабами  нальоту німецької авіації на Сталінград 23 серпня 1942 р. за деякими даними загинуло не менше 40 тис. осіб, значну частину яких становили біженці та евакуйовані з України.

Сталінградська битва стала символом не лише стійкості та жертовності Червоної армії, але й найбільшої військово-стратегічної поразки німецької армії і психологічного надлому вермахту. Лише безповоротні втрати німецьких військ та військ союзників Німеччини склали близько півмільйона осіб. Не менш значущим став моральний шок для всього німецького суспільства, яке після ейфорії перемог перших років війни остаточно в усій гостроті поставило собі питання про цілі війни і про неспівмірні втрати. Багато в чому саме усвідомлення масштабів поразки і втрат, що їх зазнав під Сталінградом німецький народ, призвело до формування офіцерської опозиції в вермахті, до змови 20 липня 1944 року і замаху на Гітлера.

Поразка німецької армії під Сталінградом стала надзвичайно потужним сигналом для всієї окупованої Європи, активізувавши сили Опору і давши надію на звільнення від нацизму. Однак найбільше значення Сталінградська битва мала для населення окупованої території Радянського Союзу, в тому числі України. Не лише архівні документи, але й свідчення людей, які пережили війну і окупацію, дають наочне уявлення про величезний емоційний підйом серед населення на окупованій нацистами території після Сталінграду і, як наслідок, активізацію підпільно-партизанського руху, про глибокий моральний шок солдатів вермахту, поширення пораженських настроїв серед них.

Сталінград став своєрідною точкою відліку до моменту остаточного звільнення від окупації України. Перемога Червоної армії під Сталінградом мала наслідком докорінну зміну обстановки на всьому південному фланзі радянсько-німецького фронту, створила необхідні передумови для наступу радянських військ і визволення окупованих областей Північного Кавказу та Східної України. 18 грудня 1942 року військами Південно-Західного фронту були звільнені перші населені пункти на території України. Яскравим свідченням напруження і кровопролиття боїв є те, що лише в боях за Мілове Ворошиловградської області  –  перший звільнений районний центр України  –  загинуло 1066 радянських солдатів. У ході  наступальних дій Воронезького, Південно-Західного, Південного фронтів протягом січня-лютого 1943 року були частково звільнені Ворошиловградська, Сталінська та Харківська області. Однак підтягнувши резерви з інших ділянок радянсько-німецького фронту, перекинувши свіжі частини з Франції, скориставшись знекровленістю частин Червоної армії, прорахунками її командування та розтягнутістю комунікацій,  протягом кінця лютого  –  березня 1943 р. вермахту вдалося завдати значних втрат радянським військам і знову відновити свій контроль над значною частиною раніше звільненої Червоною армією території східноукраїнських областей.

Втрати радянських збройних сил у ході зимової кампанії 1942/43 років були колосальними  –  лише на південно-західному напрямку Червона армія втратила близько 1 млн. осіб. Ціною саме цих жертв (значна їх частина припала на українську землю) в кінці 1942 - початку 1943 року були закладені передумови для остаточного визволення України. Можна сміливо стверджувати, що без перемоги під Сталінградом, сотень тисяч відомих і невідомих радянських солдатів, які загинули безпосередньо в ході битви або пізніше, в лютнево-березневих боях 1943 року, не було б ані форсування Дніпра в 1943-му, ані остаточного визволення України від нацистської окупації в 1944-му, ані, врешті-решт, єдиної і демократичної Європи зараз. І, напевно, зовсім не випадково топоніми, пов'язані зі Сталінградом, існують у Парижі, Брюсселі, Ніцці, інших містах Європи. Адже Сталінградська битва є важливою частиною європейської та й всієї світової історії ХХ століття.

З огляду на це пам’ять про Сталінград, сотні тисяч відомих і невідомих його героїв і жертв різних національностей, у тому числі і українців, загалом визволителів України – воїнів Червоної армії – має залишатися невід’ємною складовою історичної пам’яті українського суспільства. Адже це був і наш Сталінград…

 

Дмитро Титаренко, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін

 
Офіційні сторінки ДЮІ у соціальних мережах
facebook twitter
youtube instagram
Оберіть мову сайту:
Напиши листа ректорові
Пошта ректора
Електронна скринька довіри
Нашi контакти:

Адреси:
м. Кривий Ріг,
вул. Степана Тільги, 21
вул. Співдружності, 92а

м.Маріуполь, просп.Будівельників, 145

Телефони:
067 914 74 54
067 318 80 76
099 956 31 08

Електрона пошта:
postmaster@dli.donetsk.ua

Вiдвiдувачу
Для викладачівКорисні посилання
JoomlaWatch 1.2.12 - Joomla Monitor and Live Stats by Matej Koval